13 Şubat 2021

Sohbet Hakkında Bilmeniz Gereken Kurallar

ile SohbetAski

Sohbet odaları ve online sohbet hakkında bilmeniz gereken sohbet kuralları

1. Her şeyden önce, sohbet etmeye başlamadan önce sunucuya girdiğinizde yazı yazdığınız sütuna yazın onaylayın /rules kurallarını izleyin. Aksi takdirde, topluluktan atılabilirsiniz. İlk kez yapıyorsanız, sohbet kanalı odasının nasıl çalıştığını hissetmek için farklı sohbet odalarını kontrol etmelisiniz. Bu size muazzam yardımcı olacaktır. Kendi sohbetinize başlamadan önce zaman ayırın ve farklı sohbet odalarını ziyaret edin.

2. Sohbete başladığınızda daima önce kendinizi tanıtın. Gerçek bir ortamda biriyle buluşmak gibi. Selam vermek ve diğer kişiye kim olduğunuzu bildirmek önemlidir. Ekran adınız, sizinle ilgili herhangi bir kişisel bilgiyi ilk kez buluşacağınız birine ifşa etmemeniz gerektiği için yeterince iyi olmalıdır.

3. Asla küfür veya hakaret içeren dil kullanmayın. Sohbetinizi her zaman temiz tutun. Yemin etmeyi sevseniz bile, diğer kişi hiç hoşlanmayabilir. Kim çok küfür eden biriyle konuşmak ister? Diğer kişiyi çok iyi tanımıyorsunuz ve rahatsız edici bir dil kullanıyorsanız, diğer kişinin sizinle konuşmayı derhal durdurması olasıdır. Diğer kişi küfürlü ise, hemen ve o sohbet etmelisin. Ayrıca, ana makineyi uyarıp böylelikle biraz harekete geçmesini sağlayabilirsiniz. Kötü niyetli kullanıcılarla yüzleşmek zorunda değilsiniz.

4. Yazılı iletişimin temel kurallarını anlamanız gerekir. Tüm başlıklara bir şey yazmayın, çünkü bu kabalıktır. Bağırmaya benzer. Çok gürültülüysen ve başkalarına bağırıyorsan, kiminle sohbet etmek ister? Göze çok rahatsız edici ve bu yüzden bunu yapmaktan kaçınmalısınız. Ayrıca bütün konuşmaları yapmamalısın. Unutma ki bu bir diyalog değil bir monolog. İletişim, iki yönlü bir cadde olduğu ve diğer kişinin de konuşma şansına sahip olması gerektiği anlamına gelir. Tüm konuşmaları yaptığınızda sıkıcı hale gelir ve sohbet edeceğiniz ortaklar bulmanız çok zor olabilir. Sorulara ve yorumlara her zaman yanıt verebilirsiniz. Sohbeti olabildiğince ilginç kılmaya çalışın, böylece ikiniz de ilginç bulsun. Yalnızca siz, erdemleriniz ve yaptığınız şeyler hakkında konuşmaktan kaçının.

5. Sohbetteki başka biriyle sohbet ederken, ekran adlarını kullanmanız gerekir. Diğer kişinin onunla konuştuğunu bilmesini sağlamaya yardımcı olur. Bazen sohbetler çok hızlı hareket edebilir ve diğer kişi ona hitap edip etmediğinizden emin olmayabilir.

6. Asla fazla kişisel olmayın. Bir sohbet odasında muhabbet etme sırasında asla gerçek adınızı ve herhangi bir kişisel bilginizi açığa çıkarmamalısınız. Diğer kişiyi çok iyi tanımıyorsanız, kişisel bilgileri asla açıklamamalısınız.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0