20 Nisan 2021

Radyo Anonsu

ile SohbetAski

Radyo Sunuculuğu Açılış Anonsu Nasıl Yapılır?

Haber ve aktüel hadiseler programlarının fazlası tek dakikalık tek açılış kısmı ile başlar.

Radyo Girisi, Radyo Açılış Anonsları, Program Giriş Konuşması,

Bu kısım tek mağazanın vitrini gibidir; uygulamanın içerisinde neler olduğunu göstererek reklamını yapar. Bir mağaza gibi, insanların yanlızca mekana bakmaları yetmez; içeri girip tek şeyler satın almalarını istersiniz. Bu yüzden dinleyicilere, uygulamanın içerisinde neler bulunduğu ile ilgili, dinlemelerini sağlamaya yetecek tek şeyler söylemelisiniz.

Radyo Programının İçerik Anonsu

Dinleyicilere, programın içeriğine dair, dinlemelerini sağlayacak bilgiler vermelisiniz.

Ancak burada şu şekilde tek tehlike vardır: Defa oldukça çok bilgi verirseniz, bu kadarıyla yetinebileceklerini düşünebilirler. ( Dinleyicilere yanlızca ilk üç veyahut dört mevzu ile ilgili malumat verirseniz, bunların sonrasında sunacağınız kısımları dinlemeye lüzum görmemeleri rizikosu de bulunmaktadır.

Bu nedenle uygulamanın sonlarında bulunan konulardan minimum birinin başlığını da uygulamanın açılışına koymanız lazım olur. ) Dinleyicilerin uygulamanın tamamını dinlemesini istediğimize göre, bitimine kadar oturup dinlediklerinde duyabilecekleri yeni bişi olmalı.

Dolayısıyla, açılışta tüm şeyleri söylemeyin; henüz çoğunu merak etmelerini sağlayın. Programların açılış kısmında genel olarak ek ses öğeleri tüketilir.

Programdan ufak ses klipleri; efektler, alıntılar, mülakatlardan kısa tümceler açılışta tanıtım için kullanmak mümkün. Merak uyandıracak veyahut belki sual yönelten tek ses klibi gibi, dinleyicilerin radyonun başından ayrılmayıp bu hususta daha çok malumat edinmek istemelerini sağlayacak her şey kullanmak mümkün.

Sunucunun suallerle başlaması açılış kısmının ehemmiyetli tek öğeyi olabilir , mesela, Londra’da ki Blackwell tünelinin vaziyeti ile ilgili haberi tanıtmak için “100 sene evvel buradan beygir arabası veyahut atla geçebilirdiniz, bu gün otomobilinizle geçmek ister miydiniz?” demesi gibi… (Sorular işe fayda ve fakat her sabah yanlızca sual sorarak başlayan tek programı kim dinler?) Ve bunu yanlızca açılış için ayırdığınız tek dakikalık müddet içerisinde yapacaksınız! İşte bu tek dakikalık zamanı en güzel şeklinde hazırlamak için kendinize zaman ayırmanız lazım olur.

Açılış kısmını kesinlikle eskiden düşünün (ideali, programda hangi konuların yer alacağına hüküm verdikten ardından, açılış kısmının taslağını hazırlamaktır), çünkü yayından derhal evvelki koşuşturma başlamadan sunucunuzun bunu kaydetmesini de isteyebilirsiniz.

Alıntı

Radyo Sitesi içi aramalar; Radyo açılış anonsları, radyo konuları ekşi, radyo girisi, radyo programı konu örnekleri, radyo sunuculuğu nasıl yapılır, program giriş konuşması, komik radyo konuşmaları, radyo röportaj örnekleri

Share and Enjoy !

0Shares
0 0