13 Kasım 2020

Korona Karantina Günlükleri Sohbeti

ile SohbetAski

Korona Karantina Günlükleri Sohbeti

Merhaba Sevgili Dostlar,

www.sohbetaski.net Hızlı sohbet etme chat odaları ekibi olarak her daim her zaman yanı başınızdayız. Korona karantina sürecinde canınız sıkıldığın da birileriyle sohbet etme ihtiyacı duyduğunuz da sohbet odalarımıza hemen bağlanabilir bedava anında chat yapma imkanına sahip olabilirsiniz. Bizler birbirimizin yanında olduğu müddetçe birlikten kuvvet doğar.

2020 yılı Mart ayından itibaren Türkiye de ve Dünya da korona virüsü bulaşıcı bir hastalık olmakla birlikte insanların birbirleriyle temasta bulunması vasıtasıyla yayılmaya başlamıştır. Korona virüsü belirtilerinden olan kişilerin corona testi olduktan sonra sonucu pozitif  veya negatif şeklinde çıkıyor.  Korona testi pozitif çıkan kişinin veya kişilerin iş de veya nere olursa olsun evinde 14 gün zorunlu izolasyon süreci başlıyor. Korona testi çıkan bireyin temasta bulunduğu kişilerin de aynı şekilde evinde 14 gün zorunlu izolasyon sürecine tabii olunuyor. Daha sonrasın da bu süreçte verilen ilaçları düzenli bir şekilde kullanımı sağlandıkça kendimizi iyi bir izolasyon ettiğimiz de tedavi de olumlu sonuçlar gösterecektir.

Korona Hakkında Bilgiler

Koronavirüs hastalığı (COVID-19), yeni keşfedilen bir koronavirüsün neden olduğu bulaşıcı hastalıktır.
COVID-19’a yakalanan çoğu kişi, hafif ila orta düzeyde semptomlar göstermekte ve özel bir tedaviye ihtiyaç duymadan iyileşmektedir.
COVID-19, farklı kişileri farklı şekillerde etkilemektedir. Enfekte kişilerin çoğu, hafif ila orta düzeyde semptomlar geliştirmekte ve hastaneye kaldırılmadan iyileşmektedir.

Koronavirüs hastalığı nasıl bulaşır?

COVID-19’a neden olan virüs, genellikle enfekte kişinin öksürmesi, hapşırması veya nefes vermesi sonucu oluşan damlacıklar yoluyla bulaşır. Bu damlacıklar çok ağır olduğundan havada asılı kalamaz ve hemen yere ya da yüzeylere düşer.
COVID-19 ile enfekte birinin yakınındayken virüsü solursanız veya virüsün bulaştığı bir yüzeye dokunduktan sonra gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunursanız enfekte olabilirsiniz.

Koronavirüs hastalığı (COVID-19) Vuhan, Hubei, Çin ülkelerin de ortaya çıkmıştır ve hızlıca diğer ülkelere yayılmaya başlamıştır.

Koronanın belirtileri nelerdir?

En yaygın semptomlar:
* ateş
* kuru öksürük
* yorgunluk

Daha seyrek görülen semptomlar:
* ağrı ve sızı
* boğaz ağrısı
* ishal
* konjunktivit
* baş ağrısı
* tat alma veya koku duyusunun kaybı
* ciltte döküntü ya da el veya ayak parmaklarında renk değişimi

Ciddi semptomlar:
* solunum güçlüğü veya nefes darlığı
* göğüs ağrısı veya göğüste baskı
* konuşma veya hareket kaybı

Ciddi semptomlar gösteriyorsanız derhal tıbbi yardım alın. Doktorunuzu veya sağlık tesisini ziyaret etmeden önce mutlaka telefonla arayın.

Hafif semptomlar gösteren ve başka bir sağlık sorunu olmayan kişiler, tedavi sürecini evde geçirmelidir.

Virüsle enfekte olan kişiler ortalama 5-6 gün içinde semptomları göstermeye başlar. Bununla birlikte, bu süre 14 günü bulabilir.

Corona virüsünden korunma yolları;

Doğru şekilde bilgi edinip uygun önlemleri alarak kendinizi ve çevrenizdekileri koruyun. Yerel sağlık kurumunuzun önerilerine uyun.

COVID-19’un yayılmasını önlemek için:
* Ellerinizi sık sık temizleyin. Sabun, su veya alkol bazlı dezenfektan kullanın.
* Öksüren veya hapşıran kişilerle aranızda güvenli mesafeyi koruyun.
* Fiziksel mesafeyi koruyamadığınız durumlarda maske takın.
* Gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmayın.
* Öksürürken veya hapşırırken burnunuzu ve ağzınızı dirseğinizin iç kısmıyla veya bir mendille kapatın.
* Kendinizi iyi hissetmiyorsanız evde kalın.
* Ateş, öksürük ve solunum güçlüğü şikayetleriniz varsa tıbbi yardım alın.

Başvuracağınız sağlık hizmetleri sağlayıcısını önceden aramak, doğru sağlık tesisine en hızlı şekilde yönlendirilmenize olanak tanır. Bu yaklaşım, hem sizi korur hem de virüslerin ve diğer enfeksiyonların yayılmasını önler.

Maskeler

Maskeler, virüsün maskeyi takan kişiden diğer kişilere yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Tek başına maske, COVID-19’a karşı koruma sağlamaz; bu önlem, fiziksel mesafe ve el hijyeni önlemleriyle birlikte kullanılmalıdır. Yerel sağlık kurumunuzun önerilerine uyun. Tek başına maske, COVID-19’a karşı koruma sağlamaz; bu önlem, fiziksel mesafe ve el hijyeni önlemleriyle birlikte kullanılmalıdır. Yerel sağlık kurumunuzun önerilerine uyun.

Coronavirüsü tedavileri;

COVID-19 için henüz özel bir aşı veya ilaç bulunmamıştır. Tedaviler, araştırma sürecindedir ve klinik çalışmalarla test edilecektir. Dünya Sağlık Örgütü

Kendi kendine bakım
Kendinizi hasta hissediyorsanız dinlenmeniz, bol sıvı almanız ve besleyici gıdalar tüketmeniz gerekir. Diğer aile üyelerinden ayrı bir odada kalın ve mümkünse ayrı bir banyo kullanın. Sık temas edilen yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

Evdeki herkes sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmelidir. Sağlıklı bir beslenme ve uyku düzeni izleyin, hareket edin, sevdiklerinizle telefonla veya internet üzerinden iletişim kurun. Zor zamanlarda çocuklar, yetişkinlerin daha fazla sevgi ve ilgi göstermesine ihtiyaç duyar. Rutinlerinizi ve programlarınızı mümkün olduğunca koruyun.
Kriz zamanlarında üzgün ve stresli hissetmeniz ya da kafa karışıklığı yaşamanız doğaldır. Arkadaşlarınız ve aileniz gibi güvendiğiniz kişilerle konuşmanız faydalı olabilir. Bunaldığınızı hissederseniz bir sağlık çalışanıyla veya danışmanla görüşün.

Tıbbi tedaviler
Hafif semptomlar gösteriyorsanız ve başka bir sağlık sorununuz yoksa kendinizi izole edin ve tıbbi uzmanınızdan ya da COVID-19 bilgi hattından tavsiye alın.
Ateş, öksürük ve solunum güçlüğü şikayetleriniz varsa tıbbi yardım alın. Önceden ilgili numarayı arayın.

Kaynak; who.int den daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0