20 Nisan 2021

Etkin bir demo nasıl hazırlanabilir?

ile SohbetAski

Etkin bir demo nasıl hazırlanabilir?

1- KENDİNİZİ TANIMALISINIZ.

Diyelim ki seslendirme kurslarına gittiniz ve çok iyi bir eğitim aldınız. Üstüne hatta Milli Eğitim Bakanlığına başlı bir sertifika sahibi oluyorsunuz. Ses tonunuz ve yeteneğiniz aynı şeyi söylüyor mu peki? Kendinizi geliştirdiyseniz örneğin çoğu tekerlemede başarılı ve vurgulara tonlamalara dikkat eden bir kişiyseniz eğer işiniz çok kolay. Ses renginizden sınıfta kalma olanağınız olmaz.

2- DEMONUZA KOYACAĞINIZ SESLENDİRME ÖRNEKLERİNİ MUTLAKA BELİRLEYİN.

Seslendirme ajanslarına başvuru yapanlar için reklam seslendirme, tanıtım filmi seslendirme, santral seslendirme, belgesel seslendirme, infografik seslendirme, e-learning seslendirme örnekleri için daha önce seslendirilmiş videolar bulun. Dublaj stüdyolarına başvuru yapanlar sinema filmi veya animasyon filmlerin repliklerini metne dökerek teatral bir sunum hazırlayabilirler. Youtube üzerinden açacağınız bu örnekleri dinleyip ve metne dökebilirsiniz. Ses tonunuza, vurgu ve tonlamalarınıza uygun en iyi örnekleri seçin.

3- SES KAYDI İÇİN SESLENDİRME YÖNETMENİ OLAN PROFESYONEL BİR STÜDYO BULUN.

Seslendirme metinlerinizi elinize aldınız ve seslendirme stüdyosundan randevu aldınız. Seslendirme stüdyolarının çoğu ücreti mukabili size profesyonel demo hazırlayabilir. Seslendirme yönetmeni eşliğinde vurgu ve tonlamalara dikkat ederek sesinizi kaydedin. Sıra geldi ses teknisyeninin ses kayıtlarınızı müziklendirme ve efektlendirme aşamasına. Bu konuda seslendirme stüdyosundaki teknisyenin tecrübesine güvenebilirsiniz. Bu süreç biraz zaman alacağından seslendirme stüdyosu size teslimat için belirli bir süre verebilir.

4- SESLENDİRME YÖNETMENİ NEZARETİNDE PROVA YAPIN.

Seslendirme ve Dublaj ajanslarına ses demonuzla başvuru yapacaksınız. Dolayısıyla ses demonuzun mükemmel olması gerekli. Hazırladığınız seslendirme metinlerine kendi başınıza çalışırsanız vurgu ve tonlamaları yanlış öğrenebilirsiniz. Metinleri okumadan önce mutlaka seslendirme yönetmeni nezaretinde metinlere hazırlanın.

Alıntı

Share and Enjoy !

0Shares
0 0